Od niedzieli do soboty (6 dni, 5 noclegów ze śniadaniami) w dwóch wariantach (krótsze trasy razem w wersji A -138 km i dłuższe trasy w wersji B -235 km).
Podróż Szlakiem Piastowskim to podróż do początków naszej państwowości, do korzeni państwa poprzez wczesnośredniowieczne pogańskie grodziska, miejsce chrztu Polski i siedziby pierwszych Piastów. Na szlaku legend i zabytków spotkamy założyciela państwa, księcia Mieszka i pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, męczennika Wojciecha i cesarza Rzeszy Niemieckiej Ottona, scalającego Polskę po rozbiciu dzielnicowym Władysława Łokietka oraz ostatniego Piasta- Kazimierza Wielkiego. Dziś szlak Piastowski to nie tylko zabytki, to także nowoczesne ekspozycje i inscenizacje. Jednocześnie trasa rowerowa prowadzi nas po niezwykle atrakcyjnych widokowo trasach, wśród parków krajobrazowych, rezerwatów, jezior, lasów i pagórkowatych malowniczych pól. Na trasie znajduje się m.in. Lednica z muzeum Pierwszych Piastów i Polami Lednickimi, Katedra Gnieźnieńska, Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Przejeżdżamy przez Parki Krajobrazowe Promno, Lednica, rezerwat jeziora Drążynek, mijamy pałace w Uzarzewie i Lednicy. Zobaczymy także zabytkowe kościółki drewniane w Węglewie i Wierzonce. Trasa w wersji krótszej A to przede wszystkim zabytki Lednicy i Gniezna, rozległe krajobrazy, bardzo ładne okolice jeziora Lednickiego i na koniec piękne Lasy Czerniejewskie. W wersji B, w którym przemierzamy dłuższe trasy, dojedziemy m.in. do Biskupina, największego rezerwatu archeologicznego w Polsce.
Dla osób przybywających spoza Poznania proponujemy przedłużenie pobytu na weekend w Poznaniu. Tu znajdują się kolejne punkty na Szlaku Piastowskim – Katedra z chrzcielnicą, nowoczesne Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Poznań to miasto wielu zabytków także świeższej daty, choćby renesansowy rynek wraz z zabytkiem klasy zerowej – Ratusz, czy piękna barokowa Fara. Oglądanie w południe koziołków na wieży ratuszowej, zwiedzenie słynnego Starego Browaru czy spacer nad jeziorem Malta z nową ścieżką w koronach drzew to tylko jedne z wielu atrakcji łączących tradycje z nowoczesnością Poznania.
Wersja A- dla początkujących, zachodnia część Szlaku Piastowskiego (pętla ok. 135 km, od Biskupic przez Lednicę do Gniezna i z powrotem do Biskupic).
Dzień 1 (niedziela)
Biskupice- Uzarzewo – Wierzenica – Biskupce 25 km
Przyjazd własny do Biskupic (samochodem lub PKP, dostępne są częste połączenia z pobliskim Poznaniem). Samochód zostawiamy w Biskupicach (aż do piątku) i ruszamy w pierwszą trasę do pałacu w Uzarzewie. Zwiedzamy pałacyk i przejeżdżamy przez pagórkowaty teren do Wierzenicy. W Wierzenicy obowiązkowo zaglądamy do drewnianego kościoła św. Mikołaja z XVI w. Dalej obok pałacu w Karłowicach i pięknego Jeziora Kowalskiego wracamy do Biskupic. Możemy zajrzeć jeszcze do pobliskiego Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.
Dzień 2 (poniedziałek)
Biskupice – Pobiedziska – Lednica 22 km
Dziś trasa biegnie nad jeziorami m. in Kowalskim i Biezdruchowo do Pobiedzisk. Na rynku w Pobiedziskach zauważymy zadbane kwietniki i swoisty urok małego wielkopolskiego miasteczka. Warto się zatrzymać i odetchnąć chwilę tą atmosferą. Polecamy chwilę odpoczynku w kawiarni przy rynku. To miejsce zostało opisane w jednej z książek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Dla amatorów maszyn oblężniczych i innych machin wojennych wczesnego średniowiecza ciekawa będzie rekonstrukcja Grodu Pobiedziska. Z Pobiedzisk ruszamy przez Węglewo ze starym drewnianym kościółkiem do Lednicy i Lednickiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu docelowym, w Lednicy, nad dużym i czystym jeziorem podziwiamy piękne widoki. Zadbane niestrzeżone plaże zachęcają do kąpieli. Niedaleko stąd (dodatkowe ok. 7 km w jedną stronę wygodną asfaltową drogą) rozciągają się Lednickie Pola z wielką ażurową rybą- miejsce corocznych modlitewnych spotkań młodzieży. Na zwiedzanie licznych okolicznych atrakcji – muzeum Pierwszych Piastów wraz z przeprawą promową na Ostrów Lednicki, Skansen i Park Etnograficzny w Dziekanowicach zaplanowany jest następny dzień.
Dzień 3 (wtorek)
Lednica – Dziekanowice – Gniezno 26 km
Jesteśmy w Lednicy i poranek rezerwujemy na zwiedzanie. Obowiązkowo przeprawiamy się promem na Ostrów Lednicki. Można też zobaczyć pobliski skansen i Park Etnograficzny. Po zwiedzeniu tych atrakcji udajemy się do Gniezna, gdzie mamy kolejny nocleg. Zwiedzanie Gniezna proponujemy pozostawić na następny dzień.
Dzień 4 (środa)
Gniezno – Pierzyska – Przyborowo 18 km
Zwiedzanie Gniezna należy zacząć od tysiącletniej Archikatedry Prymasowskiej, miejsca koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. Katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha to miejsce wyjątkowe, jedne z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W Gnieźnie warto także zobaczyć rynek i zajrzeć do Kościoła Franciszkanów z XIII w. Wyjeżdżając z Gniezna możemy odwiedzić kolejny punkt Szlaku Piastowskiego- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nasza trasa rowerowa prowadzi przez pola, czasem przez las. Docieramy do małej wioski Przyborowo, położonej wśród Lasów Czerniejewskich.
Dzień 5 (czwartek)
Przyborowo- Czerniejewo – Przyborowo 29 km
Dzisiejszy dzień pedałujemy wśród wyjątkowych, urozmaiconych Lasów Czerniejewskich. Wielką zaletą tej trasy jest osiemnastowieczny pałac w Czerniejewie i jego piękne otoczenie. Znajdziemy tu długie aleje i stare, rzadkie drzewa. Właściciele Czerniejewa dbali o te lasy, planowali nasadzenia tak, aby powstały malownicze zakątki. W Czerniejewie warto objechać piękny park i okoliczne miasteczko z zachowanym zabytkowym planem miasta. W drodze powrotnej przejeżdżamy przez rezerwat Okrąglak, mijając jeziorko Baba i kolejne malownicze leśne jeziora.
Dzień 6 (piątek)
Przyborowo – Biskupice 22 km
Przejeżdżamy przez tereny Parku Krajobrazowego Promno i rezerwatu Drążynek, wśród jezior i lasów. To bardzo ładna trasa, którą docieramy do znanych już nam Biskupic. Tu czeka na nas samochód lub wracamy pociągiem do Poznania.
Trasę można wydłużyć do Poznania i połączyć z weekendowym zwiedzaniem miasta, ważnego punktu Szlaku Piastowskiego. Rowerzystów zainteresowanych tą opcją prosimy o bezpośredni kontakt z biuro@bajks.pl
Koszt wersji A to 990 zł/os z przewozem bagażu.
Bez przewozu bagażu 740 zł/os .
Cena zawiera:
– 5 noclegów ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Standard noclegu 3* lub rzadziej 2* lub 4*, także zadbane pensjonaty bez gwiazdek. Staramy się załatwiać najlepsze dostępne w danej okolicy miejsca noclegowe.
– przewóz bagażu do kolejnych hoteli na trasie wyjazdu (na jedną osobę przewozimy dwa plecaki/torby/walizki o łącznej wadze do 10 kg)
– dokładny opis trasy wraz z mapą
– ubezpieczenie NW uczestników
Cena nie zawiera:
– wyżywienia poza śniadaniami
– wynajmu rowerów
– przewozu osób i rowerów
Dodatkowo możemy zorganizować:
– obiadokolacje w miejscu noclegu (5 obiadokolacji – koszt 240zł)
– dodatkowy nocleg w Poznaniu przed lub po wyprawie w cenie 250 zł/noc
Przed wyjazdem wysyłamy dokładny opis trasy wraz z mapą. W opisie polecamy dobre restauracje i kawiarnie.
W celu zamówienia usługi prosimy o mailowy kontakt z biurem biuro@bajks.pl . Prześlemy do Państwa umowę. Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 30 procent ceny wyjazdu, przesyłamy listę noclegów, mapy i dokładny opis trasy. Resztę zapłaty należy uregulować najpóźniej na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem wyjazdu.
Wersja B- dla zaawansowanych, ok 200 km, zachodnia i wschodnia część Szlaku Piastowskiego (od Biskupic przez Lednicę do Gniezna i dalej do Biskupina i z powrotem do Biskupic).
Do Gniezna jedziemy podobnie jak w wersji A, są tylko odpowiednio dłuższe dzienne przejazdy. Od Gniezna zaczynają się obydwie trasy różnić. W wersji B dla zaawansowanych docieramy na północy do Biskupina.
Dzień 1 (niedziela).
Biskupice- Uzarzewo – Wierzenica – Biskupice 25 km
Przyjazd własny do Biskupic (samochodem lub PKP, dostępne są częste połączenia z pobliskim Poznaniem). Samochód zostawiamy w Biskupicach (aż do piątku) i ruszamy w pierwszą trasę do pałacu w Uzarzewie. Zwiedzamy pałacyk i przejeżdżamy przez pagórkowaty teren do Wierzenicy. W Wierzenicy obowiązkowo zaglądamy do drewnianego kościoła św. Mikołaja z XVI w. Dalej obok pałacu w Karłowicach i pięknego Jeziora Kowalskiego wracamy do Biskupic. Możemy zajrzeć jeszcze do pobliskiego Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.
Dzień 2 (poniedziałek)
Biskupice – Pobiedziska – Lednica – Dziekanowice – Gniezno 45 km.
Dziś trasa biegnie nad jeziorami, m. in Kowalskim i Biezdruchowo, do Pobiedzisk. Na rynku w Pobiedziskach zauważymy zadbane kwietniki i swoisty urok małego wielkopolskiego miasteczka. Warto się zatrzymać i odetchnąć chwilę tą atmosferą. Polecamy chwilę odpoczynku w kawiarni przy rynku. To miejsce zostało opisane w jednej z książek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Dla amatorów maszyn oblężniczych i innych machin wojennych wczesnego średniowiecza ciekawa będzie rekonstrukcja Grodu Pobiedziska. Z Pobiedzisk ruszamy przez Węglewo ze starym drewnianym kościółkiem do Lednicy i Lednickiego Parku Krajobrazowego. W Lednicy, nad dużym i czystym jeziorem podziwiamy piękne widoki, a zadbane niestrzeżone plaże zachęcają do kąpieli. Obowiązkowo przeprawiamy się promem na Ostrów Lednicki. Można też zobaczyć pobliski skansen i Park Etnograficzny. Po zwiedzeniu tych atrakcji udajemy się do Gniezna, gdzie mamy kolejny nocleg. Zwiedzanie Gniezna proponujemy pozostawić na następny dzień.
Dzień 3 (wtorek)
Gniezno – Grochowiska Szlacheckie 44 km
Zwiedzanie Gniezna polecamy zacząć od tysiącletniej Archikatedry Prymasowskiej, miejsca koronacji Bolesława Chrobrego w 1025. Katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha to miejsce wyjątkowe, jedno z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W Gnieźnie warto także zobaczyć rynek i zajrzeć do Kościoła Franciszkanów z XIII w. Możemy też odwiedzić kolejny punkt Szlaku Piastowskiego- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wyjeżdżamy z Gniezna na północ i opuszczamy województwo wielkopolskie. Już w województwie kujawsko – pomorskim, głównie asfaltowymi drogami przez las i koło jezior, docieramy do pięknej Chomiąży Szlacheckiej i potem do Grochowisk Szlacheckich.
Dzień 4 (środa)
Grochowiska Szlacheckie – Biskupin – Grochowiska Szlacheckie 40 km
Wzdłuż jezior dojeżdżamy do Gąsawy, obok miejsca zdradzieckiego napadu na władcę polski, księcia Leszka Białego w 1227 r. Tutaj także zaatakowany został książę śląski, Henryk Brodaty. Na trasie towarzyszą nam piękne widoki – mijamy jeziora Gąsowskie i Godawskie. Docieramy do Biskupina położonego nad Jeziorem Biskupińskim. Tu zwiedzamy zrekonstruowaną osadę sprzed 2,5 tys lat. Osadę odkryto w latach trzydziestych XX wieku, po obniżeniu się poziomu wody w jeziorze na skutek intensywnej melioracji. Po zwiedzeniu Biskupina jedziemy, znów obok jezior, do Żnina, . Odwiedzamy także pobliską Wenecję z ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego i z rekonstrukcją maszyn oblężniczych. Zaglądamy również do skansenu kolejki wąskotorowej. Z Wenecji wracamy na nocleg do Grochowisk.
Dzień 5 (czwartek)
Grochowiska Szlacheckie – Pobiedziska 56 km
Opuszczamy Grochowiska kierując się na południowy zachód. Tym razem przejeżdżamy przez Rzym i ponownie gościmy nad Jeziorem Lednickim, jadąc tym razem z drugiej strony jeziora, przez Lednickie Pola.
Dzień 6 (piątek)
Pobiedziska – Czerniejewo – Biskupice (powrót) 42 km
W Pobiedziskach zwiedzamy Muzeum Miniatur i Gród Pobiedziska z replikami średniowiecznych machin wojennych. Wyruszamy na zachód, przemierzjąc Park Krajobrazowy Promno. Docieramy do Pałacu w Czerniejewie, przejeżdżamy koło malowniczych jezior leśnych Baba i Ul, dojeżdżamy do Biskupic. Tu czeka na nas samochód.
Trasę można wydłużyć do Poznania i połączyć z weekendowym zwiedzaniem miasta, ważnego punktu Szlaku Piastowskiego. Rowerzystów zainteresowanych tą opcją prosimy o bezpośredni kontakt z biuro@bajks.pl
Koszt wersji B- 990 zł/os z przewozem bagażu.
Bez przewozu bagażu 740 zł/os .
.
Cena zawiera:
– 5 noclegów ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Standard noclegu 3* lub rzadziej 2* lub 4*, także zadbane pensjonaty bez gwiazdek. Staramy się załatwiać najlepsze dostępne w danej okolicy miejsca noclegowe, także pałace.
– przewóz bagażu do kolejnych hoteli na trasie wyjazdu (na jedną osobę przewozimy dwa plecaki/torby/walizki o łącznej wadze do 10 kg)
– dokładny opis trasy wraz z mapą
– ubezpieczenie NW uczestników
Cena nie zawiera:
– wyżywienia poza śniadaniami
– wynajmu rowerów
– przewozu osób i rowerów
Dodatkowo możemy zorganizować:
– obiadokolacje w miejscu noclegu (5 obiadokolacji – koszt 240zł)
– dodatkowy nocleg w Poznaniu przed lub po wyprawie w cenie 250 zł/noc
Przed wyjazdem wysyłamy dokładny opis trasy wraz z mapą. W opisie polecamy dobre restauracje i kawiarnie.
W celu zamówienia usługi prosimy o mailowy kontakt z biurem biuro@bajks.pl . Prześlemy do Państwa umowę. Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 30 procent ceny wyjazdu, przesyłamy listę noclegów, mapy i dokładny opis trasy. Resztę zapłaty należy uregulować najpóźniej na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem wyjazdu.
fot. Agnieszka Kwiatkowska, Agata Ludwa