bajks

  • Home
    • O nas
    • Zasady podróży. 
    • FAQ.
    • Polityka prywatności
  • Wyprawy
  • Kontakt
  • Poprzedni
  • Następny

Szlak Piastowski

2 stycznia 202012 sierpnia 2020 Przez Agata Ludwa

Od niedzieli do soboty (6 dni, 5 noclegów ze śniadaniami) w dwóch wariantach (krótsze trasy razem w wersji A -138 km i dłuższe trasy w wersji B -235 km).

Podróż Szlakiem Piastowskim to podróż do początków naszej państwowości, do  korzeni państwa poprzez wczesnośredniowieczne pogańskie grodziska, miejsce chrztu Polski i siedziby pierwszych Piastów. Na szlaku legend i zabytków spotkamy założyciela państwa, księcia Mieszka i pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, męczennika Wojciecha i cesarza Rzeszy Niemieckiej Ottona, scalającego Polskę po rozbiciu dzielnicowym Władysława Łokietka oraz ostatniego Piasta- Kazimierza Wielkiego. Dziś szlak Piastowski to nie tylko zabytki, to także nowoczesne ekspozycje i inscenizacje. Jednocześnie trasa rowerowa prowadzi nas po niezwykle atrakcyjnych widokowo trasach, wśród parków krajobrazowych, rezerwatów, jezior, lasów  i pagórkowatych malowniczych pól. Na trasie znajduje się m.in.  Lednica z muzeum Pierwszych Piastów i Polami Lednickimi, Katedra Gnieźnieńska, Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Przejeżdżamy przez Parki Krajobrazowe Promno, Lednica, rezerwat jeziora Drążynek, mijamy pałace w Uzarzewie i Lednicy. Zobaczymy także zabytkowe kościółki drewniane w Węglewie i Wierzonce. Trasa w wersji krótszej A to przede wszystkim zabytki Lednicy i Gniezna, rozległe krajobrazy, bardzo ładne okolice jeziora Lednickiego i na koniec piękne Lasy Czerniejewskie. W wersji B, w którym przemierzamy dłuższe trasy, dojedziemy m.in. do Biskupina, największego rezerwatu archeologicznego w Polsce.

Dla osób przybywających spoza Poznania proponujemy przedłużenie pobytu na weekend w Poznaniu. Tu znajdują się kolejne punkty na Szlaku Piastowskim – Katedra z chrzcielnicą, nowoczesne  Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT) i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Poznań to miasto wielu zabytków także świeższej daty, choćby renesansowy rynek wraz z zabytkiem klasy zerowej – Ratusz, czy piękna barokowa Fara. Oglądanie w południe koziołków na wieży ratuszowej, zwiedzenie słynnego Starego Browaru czy spacer nad jeziorem Malta z nową ścieżką w koronach drzew to tylko jedne z wielu atrakcji łączących tradycje z nowoczesnością Poznania.

Wersja A- dla początkujących, zachodnia część Szlaku Piastowskiego (pętla ok. 135 km, od Biskupic przez Lednicę do Gniezna i z powrotem do Biskupic).

Dzień 1 (niedziela)

Biskupice- Uzarzewo – Wierzenica – Biskupce 25 km

Przyjazd własny do Biskupic (samochodem lub PKP, dostępne są częste połączenia z pobliskim Poznaniem). Samochód zostawiamy w Biskupicach (aż do piątku) i ruszamy w pierwszą trasę do pałacu w Uzarzewie. Zwiedzamy pałacyk i przejeżdżamy przez pagórkowaty teren do Wierzenicy. W Wierzenicy obowiązkowo zaglądamy do drewnianego kościoła św. Mikołaja z XVI w. Dalej obok pałacu w Karłowicach i pięknego Jeziora Kowalskiego wracamy do Biskupic. Możemy zajrzeć jeszcze do pobliskiego Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.

Dzień 2 (poniedziałek)

Biskupice – Pobiedziska – Lednica 22 km

Dziś trasa biegnie nad jeziorami m. in Kowalskim i Biezdruchowo do Pobiedzisk. Na rynku w Pobiedziskach zauważymy zadbane kwietniki i swoisty urok małego wielkopolskiego miasteczka. Warto się zatrzymać i odetchnąć chwilę tą atmosferą. Polecamy chwilę odpoczynku w kawiarni przy rynku. To miejsce zostało opisane w jednej z książek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Dla amatorów maszyn oblężniczych i innych machin wojennych wczesnego średniowiecza ciekawa będzie rekonstrukcja Grodu Pobiedziska. Z Pobiedzisk ruszamy przez Węglewo ze starym drewnianym kościółkiem do Lednicy i Lednickiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu docelowym, w Lednicy, nad dużym i czystym jeziorem podziwiamy piękne widoki. Zadbane niestrzeżone plaże zachęcają do kąpieli.  Niedaleko stąd (dodatkowe ok. 7 km w jedną stronę wygodną asfaltową drogą) rozciągają się Lednickie Pola z wielką ażurową rybą- miejsce corocznych modlitewnych spotkań młodzieży. Na zwiedzanie licznych okolicznych atrakcji – muzeum Pierwszych Piastów wraz z przeprawą promową na Ostrów Lednicki, Skansen i Park Etnograficzny w Dziekanowicach zaplanowany jest następny dzień.

Dzień 3 (wtorek)

Lednica – Dziekanowice – Gniezno 26 km

Jesteśmy w Lednicy i poranek rezerwujemy na zwiedzanie. Obowiązkowo przeprawiamy się promem na Ostrów Lednicki. Można też zobaczyć pobliski skansen i Park Etnograficzny. Po zwiedzeniu tych atrakcji udajemy się do Gniezna, gdzie mamy kolejny nocleg. Zwiedzanie Gniezna proponujemy pozostawić na następny dzień.

Dzień 4 (środa)  

Gniezno – Pierzyska – Przyborowo 18 km

Zwiedzanie Gniezna należy zacząć od tysiącletniej Archikatedry Prymasowskiej, miejsca koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r. Katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha to miejsce wyjątkowe, jedne z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W Gnieźnie warto także zobaczyć rynek i zajrzeć do Kościoła Franciszkanów z XIII w. Wyjeżdżając z Gniezna możemy odwiedzić kolejny punkt Szlaku Piastowskiego- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Nasza trasa rowerowa prowadzi przez pola, czasem przez las. Docieramy do małej wioski Przyborowo, położonej wśród Lasów Czerniejewskich.

Dzień 5 (czwartek)

Przyborowo- Czerniejewo – Przyborowo 29 km

Dzisiejszy dzień pedałujemy wśród wyjątkowych, urozmaiconych Lasów Czerniejewskich. Wielką zaletą tej trasy jest osiemnastowieczny pałac w Czerniejewie i jego piękne otoczenie. Znajdziemy tu długie aleje i stare, rzadkie drzewa. Właściciele Czerniejewa dbali o te lasy, planowali nasadzenia tak, aby powstały malownicze zakątki. W Czerniejewie warto objechać piękny park i okoliczne miasteczko z zachowanym zabytkowym planem miasta. W drodze powrotnej przejeżdżamy przez rezerwat Okrąglak, mijając jeziorko Baba i kolejne malownicze leśne jeziora.

Dzień 6 (piątek)

Przyborowo – Biskupice 22 km

Przejeżdżamy przez tereny Parku Krajobrazowego Promno i rezerwatu Drążynek, wśród jezior i lasów. To bardzo ładna trasa, którą docieramy do znanych już nam Biskupic. Tu czeka na nas samochód lub wracamy pociągiem do Poznania.

Trasę można wydłużyć do Poznania i połączyć z weekendowym zwiedzaniem miasta, ważnego punktu Szlaku Piastowskiego. Rowerzystów zainteresowanych tą opcją prosimy o bezpośredni kontakt z biuro@bajks.pl

Koszt wersji A to 990 zł/os z przewozem bagażu.

Bez przewozu bagażu 740 zł/os .     

Cena zawiera:

– 5 noclegów ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Standard noclegu 3* lub rzadziej 2* lub 4*, także zadbane pensjonaty bez gwiazdek. Staramy się załatwiać najlepsze dostępne w danej okolicy miejsca noclegowe.

– przewóz bagażu do kolejnych hoteli na trasie wyjazdu (na jedną osobę przewozimy dwa plecaki/torby/walizki o łącznej wadze do 10 kg)

– dokładny opis trasy wraz z mapą

– ubezpieczenie NW uczestników

Cena nie zawiera:

– wyżywienia poza śniadaniami

– wynajmu rowerów

– przewozu osób i rowerów

Dodatkowo możemy zorganizować:

– obiadokolacje w miejscu noclegu (5 obiadokolacji – koszt 240zł)

– dodatkowy nocleg w Poznaniu przed lub po wyprawie w cenie 250 zł/noc

Przed wyjazdem wysyłamy dokładny opis trasy wraz z mapą. W opisie polecamy dobre restauracje i kawiarnie.

W celu zamówienia usługi prosimy o mailowy kontakt z biurem biuro@bajks.pl . Prześlemy do Państwa umowę. Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 30 procent ceny wyjazdu, przesyłamy listę noclegów, mapy i dokładny opis trasy. Resztę zapłaty należy uregulować najpóźniej na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem wyjazdu.

Wersja B- dla zaawansowanych, ok 200 km, zachodnia i wschodnia część Szlaku Piastowskiego (od Biskupic przez Lednicę do Gniezna i dalej do Biskupina i z powrotem do Biskupic).

Do Gniezna jedziemy podobnie jak w wersji A, są tylko odpowiednio dłuższe dzienne przejazdy. Od Gniezna zaczynają się obydwie trasy różnić. W wersji B dla zaawansowanych docieramy na północy do Biskupina.

Dzień 1 (niedziela).

Biskupice- Uzarzewo – Wierzenica – Biskupice 25 km

Przyjazd własny do Biskupic (samochodem lub PKP, dostępne są częste połączenia z pobliskim Poznaniem). Samochód zostawiamy w Biskupicach (aż do piątku) i ruszamy w pierwszą trasę do pałacu w Uzarzewie. Zwiedzamy pałacyk i przejeżdżamy przez pagórkowaty teren do Wierzenicy. W Wierzenicy obowiązkowo zaglądamy do drewnianego kościoła św. Mikołaja z XVI w. Dalej obok pałacu w Karłowicach i pięknego Jeziora Kowalskiego wracamy do Biskupic. Możemy zajrzeć jeszcze do pobliskiego Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego.

Dzień 2 (poniedziałek)

Biskupice – Pobiedziska – Lednica – Dziekanowice – Gniezno 45 km.

Dziś trasa biegnie nad jeziorami, m. in Kowalskim i Biezdruchowo, do Pobiedzisk. Na rynku w Pobiedziskach zauważymy zadbane kwietniki i swoisty urok małego wielkopolskiego miasteczka. Warto się zatrzymać i odetchnąć chwilę tą atmosferą. Polecamy chwilę odpoczynku w kawiarni przy rynku. To miejsce zostało opisane w jednej z książek „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Dla amatorów maszyn oblężniczych i innych machin wojennych wczesnego średniowiecza ciekawa będzie rekonstrukcja Grodu Pobiedziska. Z Pobiedzisk ruszamy przez Węglewo ze starym drewnianym kościółkiem do Lednicy i Lednickiego Parku Krajobrazowego. W Lednicy, nad dużym i czystym jeziorem podziwiamy piękne widoki, a zadbane niestrzeżone plaże zachęcają do kąpieli.  Obowiązkowo przeprawiamy się promem na Ostrów Lednicki. Można też zobaczyć pobliski skansen i Park Etnograficzny. Po zwiedzeniu tych atrakcji udajemy się do Gniezna, gdzie mamy kolejny nocleg. Zwiedzanie Gniezna proponujemy pozostawić na następny dzień.

Dzień 3 (wtorek)

Gniezno – Grochowiska Szlacheckie 44 km

Zwiedzanie Gniezna polecamy zacząć od tysiącletniej Archikatedry Prymasowskiej, miejsca koronacji Bolesława Chrobrego w 1025. Katedra ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiarzem św. Wojciecha to miejsce wyjątkowe, jedno z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. W Gnieźnie warto także zobaczyć rynek i zajrzeć do Kościoła Franciszkanów z XIII w. Możemy też odwiedzić kolejny punkt Szlaku Piastowskiego- Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wyjeżdżamy z Gniezna na północ i opuszczamy województwo wielkopolskie. Już w województwie kujawsko – pomorskim, głównie asfaltowymi drogami przez las i koło jezior, docieramy do pięknej Chomiąży Szlacheckiej i potem do Grochowisk Szlacheckich.

Dzień 4 (środa)

Grochowiska Szlacheckie – Biskupin – Grochowiska Szlacheckie 40 km

Wzdłuż jezior dojeżdżamy do Gąsawy, obok miejsca zdradzieckiego napadu na władcę polski, księcia Leszka Białego w 1227 r. Tutaj także zaatakowany został książę śląski, Henryk Brodaty.  Na trasie towarzyszą nam piękne widoki – mijamy jeziora Gąsowskie i Godawskie. Docieramy do Biskupina położonego nad Jeziorem Biskupińskim. Tu zwiedzamy zrekonstruowaną osadę sprzed 2,5 tys lat. Osadę odkryto w latach trzydziestych XX wieku, po obniżeniu się poziomu wody w jeziorze na skutek intensywnej melioracji. Po zwiedzeniu Biskupina jedziemy, znów obok jezior, do Żnina, . Odwiedzamy także pobliską Wenecję z ruinami zamku  z czasów Kazimierza Wielkiego i z rekonstrukcją maszyn oblężniczych. Zaglądamy również do skansenu kolejki wąskotorowej. Z Wenecji wracamy na nocleg do Grochowisk.

Dzień 5 (czwartek)

Grochowiska Szlacheckie – Pobiedziska 56 km

Opuszczamy Grochowiska kierując się na południowy zachód. Tym razem przejeżdżamy przez Rzym i ponownie gościmy nad Jeziorem Lednickim, jadąc tym razem z drugiej strony jeziora, przez Lednickie Pola.

Dzień 6 (piątek)

Pobiedziska – Czerniejewo – Biskupice (powrót) 42 km

W Pobiedziskach zwiedzamy Muzeum Miniatur i Gród Pobiedziska z replikami średniowiecznych machin wojennych. Wyruszamy na zachód, przemierzjąc Park Krajobrazowy Promno. Docieramy do Pałacu w Czerniejewie, przejeżdżamy koło malowniczych jezior leśnych Baba i Ul, dojeżdżamy do Biskupic. Tu czeka na nas samochód.

Trasę można wydłużyć do Poznania i połączyć z weekendowym zwiedzaniem miasta, ważnego punktu Szlaku Piastowskiego. Rowerzystów zainteresowanych tą opcją prosimy o bezpośredni kontakt z biuro@bajks.pl

Koszt wersji B- 990 zł/os z przewozem bagażu.

Bez przewozu bagażu 740 zł/os .     

.

Cena zawiera:

– 5 noclegów ze śniadaniami w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Standard noclegu 3* lub rzadziej 2* lub 4*, także zadbane pensjonaty bez gwiazdek. Staramy się załatwiać najlepsze dostępne w danej okolicy miejsca noclegowe, także pałace.

– przewóz bagażu do kolejnych hoteli na trasie wyjazdu (na jedną osobę przewozimy dwa plecaki/torby/walizki o łącznej wadze do 10 kg)

– dokładny opis trasy wraz z mapą

– ubezpieczenie NW uczestników

Cena nie zawiera:

– wyżywienia poza śniadaniami

– wynajmu rowerów

– przewozu osób i rowerów

Dodatkowo możemy zorganizować:

– obiadokolacje w miejscu noclegu (5 obiadokolacji – koszt 240zł)

– dodatkowy nocleg w Poznaniu przed lub po wyprawie w cenie 250 zł/noc

Przed wyjazdem wysyłamy dokładny opis trasy wraz z mapą. W opisie polecamy dobre restauracje i kawiarnie.

W celu zamówienia usługi prosimy o mailowy kontakt z biurem biuro@bajks.pl . Prześlemy do Państwa umowę. Po wpłaceniu zaliczki w wysokości 30 procent ceny wyjazdu, przesyłamy listę noclegów, mapy i dokładny opis trasy. Resztę zapłaty należy uregulować najpóźniej na 5 dni roboczych przed rozpoczęciem wyjazdu.

fot. Agnieszka Kwiatkowska, Agata Ludwa

Ten wpis został opublikowany wWyprawy
Udostępnianie.

Agata Ludwa

Tworzę rowerowe biuro podróży „bajks” dla tych, którzy chcą poznawać świat, także najbliższy, w niespiesznym rowerowym tempie, wśród przyrody i pięknych widoków.

Post navigation

  Swojska Wielkopolska
Dłuuugi weekend nad Wartą  
O autorze Agata Ludwa agata.ludwa@bajks.pl

Tworzę rowerowe biuro podróży „bajks” dla tych, którzy chcą poznawać świat, także najbliższy, w niespiesznym rowerowym tempie, wśród przyrody i pięknych widoków.

Nowe wyprawy

  • Szlak Stu Jezior

    2 stycznia 2020
  • Swojska Wielkopolska

    2 stycznia 2020
  • Szlak Piastowski

    2 stycznia 2020

Fan Page – Bajks

Newsletter

Sielskie rowerowanie. Bajks!

Bajks.

  • Tel 790 770 084
  • 61-680 Poznań Laurowa 10

Sitemap

  • Bajks. Zasady podróży. 
  • Dzień z życia rowerzysty
  • FAQ.

© Theme by Purethemes.net. All Rights Reserved.
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie.
Cookie settingsACCEPT
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Non-necessary

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.